ANATOMİ İLE REFLEKSOLOJİ EĞİTİMİ

Tıbbın temel derslerinden biri olan Anatomi bu alanda mesleki pratikte ,cerrahi dallar da ve tıp fakülteleri dışında etkin olarak kullanılmasa da sağlık hizmeti veren Refleksoloji Mezunu her refleksologun asgari bir bilgiye sahip olması gerektiği sağlık sektörünün önemli bir dalıdır.

Dersin Tanımı

Bu ders kapsamında Refleksolji öğrencilerine temel olarak kabul edildiği şekliyle diğer temel tıp bilimleri anatomi ile ilgili bilgileri,insan vücudunun genel yapısı hakkında bilgiler verilir.Vücudu saran tüm organ sistemleri hakkında detaylı bilgi verilerek,bir sonraki meslek hayatında karşılaşacağı hastalıklarla insan vücudunun anatomisi arasındaki bağlantıyı kurmasında kolaylık sağlanır.Öğrencileri meslek hayatları boyunca uygulayacağı tüm hastalık çeşitlerine göre Refleksoloji tedavisinin temelinde anatomik bilgilerin olduğunun kavramasına çalışılır.

Dersin Amacı

Anatomi dersinin öncelikli amacı refleksoloji öğrencilerine ,hayatları boyunca uygulayacakları meslekleri süresince yapacakları tüm refleksoloji uygulamalarının temelinde insan anatomisi olduğunun fark ettirilmesidir.

Anatomi Dersi

Refleksoloji Eğitiminin müfredatı içerisinde yapılan Refleksoloji uygulamalarda bilinçli çalışmaya başlamaları, hastalık hakkında bilgiye ulaşma yöntemleri hakkında tecrübe kazanmaları ve edinilen bilgilerin meslek hayatında topluluk önünde sunulmaları amaçlanmaktadır.

Hedeflenen Kazanımlar

Bu dersle Refleksoloji öğrencilerinin tam ve üst düzeyde mesleklerini yapmalarına yeterli asgari anatomik bilgiye sahip olması hedeflenir.

  • İskelet ve Kemik Konusunda Kazanımlar

Refleksoloji öğrencisi vücudu ayakta tutan çeşitli özellikleri olan iskelet sistemini öğrenir. Temel yapılarını, işlevini ve dengenin sağlanmasında rol oynayan yapıları öğrenir.Birbirlerine bağlanarak hareketi sağlayan sistemleri kıkırdak ve eklemleri öğrenir.

  • Kas Sistemi Konusunda Kazananımlar

Refleksoloji öğrencisi,vücut kaslarına ilişkin genel bilginin yanı sıra kanın genel yapısı ve görevleri , kasların çeşitleri , kas kasılması ve tipleri yapı ve fonksiyonları, kasın duy reseptörleri hakkında bilgi alır.

Anatomi; canlıların yapısını ve organlarının birbiriyle bağıntılarını inceleyen bilimdir. Eski Yunanca Anatemnein (açmak) ve tome (kesmek, ayırmak) sözcüklerinin birleşmesinden türemiştir. İncelenen canlının türüne göre üç ayrı bilim dalına ayrılır: insan anatomisi, hayvan anatomisi (zootomi), bitki anatomisi (fitotomi). Canlıların yapısı bir bütün olarak açılıp incelenebildiği gibi, günümüz modern anatomisinde, türdeş işlevleri gören organ kümelerinin yapısal incelemeleri de olanaklıdır. Bu inceleme biçimine sistematik anatomi adı verilir. Örneğin insan anatomisinde beynin tek başına yapısının incelenmesinin hiçbir anlamı yoktur. Ancak beyinle birlikte beyincik, omurilik soğanı, omurilik ve çevresel sinirler bir bütün olarak incelendiğinde, olaya yapının işlevi açısından da yaklaşılmış olur.

 

Bu materyal Uluslararası Refleksoloji Enstitüsü (URENS) açık yazılı izni olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez veya çevrilemez. Bu meteryal telif ve isim hakları kayıtlarına ve korumalarına tabidir.

 

1 Yorum

  1. gamze-Reply
    24 Eylül 2018 at 13:40

    Merhaba,

    Anatomi eğitimi almak için ne yapmamız gerekiyor? Tarihleri ve ücret bilgilerini iletebilir misiniz?

Yorum Yap

Geri
Canlı Destek
Çağrı Merkezi
Whatsapp Hattı
Biz Siz Arayalım

Detaylı Bilgi Formu